Toto místo se stalo v roce 1193 centrem dillíského sultanátu. Do 13. Století vyrostla kolem svatyně súfíského světce Kutb Sáhiba vesnička Mehraulí. Později sem přišli mughalští princové a ještě později britští úředníci. Celý komplex je tvořen pozůstatky z paláce, víkendových domů, sadů, rybníků, hrobek, mešit a vodopádů.
Nejznámější je ovšem Kutub mínár, neboli arabský pól či osa, nejvyšší samostatně stojící věž, která označovala místo prvního muslimského království v severní Indii, založené v roce 1193. Stavba sloužila jako znamení příchodu muslimských sultánů. Společně s mešitou Kuvvat-ul-Islám (Moc islámu) zobrazují hinduistickou, perskou a arabskou kulturu v popředí s islámskými kupolemi a oblouky. Co je na Kutub mínár ještě více zajímavé? Tato pětipatrová věž je vyrobena z 98% železa (skoro čistého). Z věže byly odebírány vzorky světovými vědci, kteří měli přijít na to, jak je možné bylo možné vyrobit tak čistého železa již v 11.století. Bohužel – nepodařilo se. Ani dnešní technologie, prý (nevím nejsem expert) nedokáže vytvořit tak kvalitní železo.
Všude bylo spousty Indů (jako všude v Indii), kteří si vyrazili stejně jako my na procházku. Muži s ženami seděli na trávě před mešitou a děti pobíhaly všude kolem. Občas se k nám nějaké přitočilo, jestli bychom si ho nechtěli vyfotit. V archeologickém parku jsme strávili skoro celé odpoledne.
Žádné komentáře:
Okomentovat